طراحی داخلی و دکوراسیون

دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی و دکوراسیون

طراح داخلی کیست؟ به چه کسی دکوراتور می گویند؟ چه تفاوتی بین دکوراتور و طراح داخلی وجود دارد؟ این ها سوالاتی است که ممکن است ذهن هر کسی را به خود مشغول کند. افراد زیادی هستند که تفاوت بین دکوراتور و طراح داخلی را نمی دانند؛ البته جای چندان تعجبی هم نخواهد بود. ما در مکالمات روزمره خود اکثر این دو واژه را به جای یکدیگر استفاده کرده و تفاوتی بین آن دو قائل نمی شویم؛ اما در واقع، فرق است بین یک دکوراتور داخلی و یک طراح داخلی !

بسیاری از ما هنگامی که صحبت از طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی منزل پیش می آید، متاسفانه نمی توانیم تصمیم درستی در رابطه با انتخاب مبلمان، رنگ بندی وسایل و یا انتخاب بافت و طرح مناسبی برای اسباب و اثاثیه منزلمان بگیریم یا اینکه از ویژگی های اتاق هایمان به چه شکلی بهترین استفاده را ببریم.

طراح داخلی کیست؟

ما هر ساله چیزهای زیادی را به دکور خانه خود اضافه می کنیم، فارغ از اینکه به هماهنگی و انسجام طراحی داخلی منزل خود توجه داشته باشیم. برای جلوگیری از بوجود آمدن چنین مشکلاتی ما به دکوراتور و یا طراحان داخلی حرفه ای نیاز خواهیم داشت، کسی که بتواند مهارت های لازم در انتخاب رنگ ها و تغییر طرح و بافت مبلمان ما را داشته و خانه را به طرزی شگفت انگیز تغییر دهد.

یک طراح داخلی و یا یک دکوراتور خوب می تواند روح تازه ای را به کالبد خانه مان بدمد؛ اما هنگامی که شما تصمیم می گیرید تا همه چیز را دستخوش تغییر قرار دهید، باید با چه کسی تماس بگیرید؟ در حالی که اکثر مردم در این مواقع از طراح داخلی و یا دکوراتور داخلی به جای یکدیگر استفاده می کنند؛ اما این دو حرفه، کاملا از هم مجزاست!

برای آن که تفاوت بین دکوراتور و طراح داخلی را بدانید، ابتدا باید کمی درباره چگونگی روند ساخت و طراحی اطلاعاتی به دست آورید.

یک پروژه می تواند به شکل های مختلفی تعریف شود. پروژه می تواند به شکل یک واحد مسکونی باشد، به شکل یک آپارتمان و یا به صورت تجاری همچون یک مدرسه، ساختمان اداری، فروشگاه و یا هر چیز دیگری تعریف شود. تمرکز بر روی ساختار و روابط ساختمان های مسکونی و اداری به ندرت با یکدیگر یکسان هستند؛ چرا که متریال و مواد مورد استفاده و همچنین سبک ها و متدهای انتخابی در این دو بسیار با یکدیگر متفاوتند.

هنگامی که صحبت از طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی منزل به میان می آید، بیشتر مد نظر ما یک دکوراتور داخلی است و این در حالیست که اکثر کارها و پروژه های تجاری توسط یک طراح داخلی انجام می شود

هنگامی که صحبت از طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی منزل به میان می آید، بیشتر مد نظر ما یک دکوراتور داخلی است و این در حالیست که اکثر کارها و پروژه های تجاری توسط یک طراح داخلی انجام می شود. البته استثناهای زیادی وجود دارد؛ اما این موضوع را می توان به عنوان یک قاعده کلی در نظر داشت.

دکوراتور داخلی به این دلیل توسط مالک یک خانه مسکونی به استخدام گرفته می شوند تا بتواند نگاهی خاص و چشم انداز جدیدی را برای ساکنان آن خانه فراهم کنند تا در عین زیبایی، از راحتی نسبتا بالایی نیز برخوردار باشد؛ اما یک طراح داخلی باید دست در دست یک معمار حرفه ای، فضاهای داخلی را به شکلی درست طراحی کرده و مواد مصرفی در هر بخشی مانند کف پوش ها و یا دیوارها را مورد بررسی قرار دهد.  حال اجازه دهید تا برای اینکه درک درستی از مطلب داشته باشیم، تفاوت بین دکوراتور و طراح داخلی را با تعریفی از هر کدام آغاز کرده و سپس به جزئیات بیشتری اشاره کنیم.

دکوراتور کیست

دکوراتور کیست

دکوراتور کیست؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال کافی است تا به تعریف دکوراتور بپردازیم. دکوراتور اصطلاحی است که در اوایل قرن بیستم رایج شد و به شخصی گفته می شود که توانایی دارد تا فضای داخلی یک واحد مسکونی را در سبک های مختلفی بیاراید. در فرهنگ لغت آکسفورد دکوراسیون داخلی عبارتست از طراحی های هماهنگ سازی شده برای به جلوه درآوردن رنگ ها، اسباب و اشیاء مختلف موجود در یک اتاق یا یک ساختمان و به کسی که توانایی انجام این کار را داشته باشد، دکوراتور داخلی می گویند.

تعریف طراح داخلی

جامعه طراحان داخلی آمریکا که با علامت اختصاری ASID شناخته می شوند، تعریف طراح داخلی را اینچنین ارائه داده اند:

طراح داخلی در واقع متخصصی است برای طراحی و چیدمان فضاهای داخلی با عملکرد و کارایی بالا که تخصص و مهارت های خود را از طریق آموزش های رسمی و دانشگاهی کسب کرده باشد.

طراحی داخلی متشکل از کارهای مختلفی است که در عین حالی که مرتبط با پروژه بوده، تنظیمات مؤثر برای گستره وسیعی از فعالیت‌های انسانی را نیز شامل می شود. طراح داخلی کسی است که چنین پروژه‌هایی را به سرانجام برساند.

اگر بخواهیم مختصری به تفاوت بین طراح داخلی و دکوراتور داخلی بپردازیم باید بگوییم که طراح داخلی در واقع کسی است که می تواند از همان ابتدای پروژه، در چیدمان و مصالح بکار رفته در یک ساختمان مشاوره دهد؛ اما دکوراتور داخلی زمانی وارد می شود که معمولا پروژه پایان یافته و اکنون نیاز به چیدمان وسایل و انتخاب رنگ بندی و طرح های مختلف است. برای روشن تر شدن این موضوع به نقش هر کدام از این افراد می پردازیم.

نقش طراح داخلی در برابر نقش دکوراتور داخلی

نقش طراح داخلی در برابر نقش دکوراتور داخلی

طراح داخلی کسی است که در آغاز یک پروژه توسط یک معمار و یا یک سازنده استخدام می شود. در حالی که بسیاری از طراحان داخلی ممکن است با شرکت های معماری کار کنند؛ اما این افراد می توانند به صورت مستقل نیز بر روی پروژه های مختلفی مشغول باشند.

به طور کلی هنگامی که پای یک طراح داخلی به پروژه ای باز شود، او می تواند در شکل اولیه و ساختار یک بنا به معمار و مهندسین تاسیسات آن مشاوره دهد.

طراح داخلی باید در ابتدا با مالکان آن ساختمان ملاقاتی داشته باشد. او باید در این جلسه درک درستی از فضای مورد استفاده توسط مالکان را به دست آورده تا بتواند حداکثر بهره وری، ایمنی و عملکرد را از فضای موجود ارائه دهد. در واقع طراحان داخلی باید دانش رفتار شناسی و روانشناسی نسبتا خوبی داشته باشند تا بتوانند بر اساس آن، حداکثر توانایی یک فضا برای خدمت به ساکنان آن را در اختیارشان قرار دهند.

بر اساس طراحی اولیه پلان معماری ، طراح داخلی قادر است تا با در نظر گرفتن کدهای معماری، چیدمان دیوارها و کف ساختمان را طراحی کرده و حتی می توانند عواملی مانند انتقال صدا وعایق های صوتی را نیز در نظر بگیرند. پس از چیدمان و اندازه گیری های اولیه، آنها می توانند نتیجه نهایی را به کاربران آن واحد مسکونی ارائه دهند.

طراحان داخلی در تمام طول این مدت مجبور خواهند بود که برای کارفرمای خود توضیح دهند که چرا از چنین چیدمان و یا ویژگی‌ هایی در طرح بندی پروژه استفاده کرده اند و این کار می تواند قابلیت های یک پروژه را به حداکثر میزان خود افزایش دهد.

در هنگام پیشرفت یک پروژه، طراح داخلی می تواند در نقش یک دکوارتور داخلی نیز ظاهر شود. انتخاب مبلمان، رنگ ها و همچنین ایجاد یک طرح روشنایی از جمله کارهایی است که یک طراح داخلی می تواند آنها را بر عهده بگیرد.

اما از سویی دیگر، یک دکوراتور داخلی به هیچ عنوان در طراحی چیدمان یک فضا درگیر نخواهد بود. دکوراتور زمانی به خدمت گرفته می شود که یک پروژه در حال ساخت است؛ اما ورود آنها معمولا هنگام اتمام یک پروژه صورت می گیرد.

نقش دکوراتور داخلی زمانی پررنگ تر می شود که مالکان خانه سعی دارند تا احساس راحتی بیشتری را به فضای خانه خود حاکم کنند و تغییری در حس و حال خانه خود ایجاد نمایند. انتخاب مبلمان، رنگ، طرح و بافت های مختلف، نورپردازی و به طور کلی اجرای دکوراسیون داخلی منزل می تواند به خوبی توسط یک دکوراتور داخلی انجام شود.

برای آنکه درک درست تری از تفاوت بین دکوراتور و طراح داخلی داشته باشیم بد نیست تا از شرایط آموزشی برای هر کدام اطلاعات بیشتری بدست آوریم.

آموزش های مورد نیاز برای دکوراتور و طراحان داخلی

آموزش های مورد نیاز برای دکوراتور و طراحان داخلی

هنگامی که صحبت از برنامه های آموزشی رسمی به میان می آید، باید گفت که یک دکوراتورداخلی اغلب ۲ سال از عمر خود را در کالج و یا موسسات آموزشی مختلف به تحصیل در این رشته می پردازد. در این دو سال دکوراتور تمام جنبه های اجرای دکوراسیون داخلی را آموزش می بیند، از کنار هم قرار دادن رنگ های مختلف گرفته تا استفاده از نور در دکوراسیون داخلی در این آموزش ها وجود دارد.

در حال حاضر در هیچ کشوری شرایط برای آموزش رسمی دکوراتور داخلی در آموزش و پرورش وجود ندارد؛ اما داشتن یک مدرک و یا گواهینامه نه تنها می تواند به گسترش دانش دکوراتورها بیانجامد، بلکه می تواند به افزایش مشتریان آنها نیز کمک شایانی کند.

اما یک طراح داخلی کمی بیشتر از این اندازه، آموزش های لازم را دریافت خواهد کرد. دانشگاه های زیادی در سرتاسر دنیا آموزش های لازم را به طراحان داخلی ارائه می دهند. بر اساس استانداردهای شورای ملی برای طراحان داخلی یا به صورت اختصار NCIDQ، یک طراح داخلی باید ۱۲۰ ساعت از زمان ترم های دانشگاهی خود را بر روی یک پروژه کاری تمرکز کند.

از آنجا که یک طراح داخلی نیاز به آموزش های دقیق دارد، این افراد می توانند با گذراندن دوره های دانشگاهی، مدرک لیسانس دریافت کنند؛ اما تنها گرفتن یک  تحصیلی نمی تواند یک طراح داخلی زبردست و حرفه ای تربیت کند. برای این کار نیاز است تا یک فرد به مدت ۳۵۲۰ ساعت تجربه کار اجرایی در طراحی داخلی داشته باشد. این تعریفی است که سازمان NCIDQ ارائه داده و معادل با دو سال سابقه کار اجرایی است.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت