طراحی داخلی با استفاده از نور طبیعی روز

طراحی اتاق نشیمن

طراحی داخلی با استفاده از نور طبیعی روز

طراحی اتاق آفتابگیر از آن دسته طراحی هایی است که می‌تواند حال و هوای خاصی را به خانه شما منتقل کند. این حس و حال زیبا را زمانی می‌توانید بهتر درک کنید که خود را در یک روز آفتابی بر روی مبل راحتی اتاق آفتابگیر خود تصور کنید.

در عین حال که هر اتاق آفتابگیری خصوصیاتی مختص به خود دارد؛ اما به طور معمول از یک سبک و سیاق کلی پیروی می‌کند. جانمایی اتاق آفتابگیر باید به گونه ای باشد که بتواند ساعات زیادی از روز را پذیرای نور طبیعی باشد. پنجره های بزرگ و استفاده از رنگ‌های روشن و مسلما استفاده از مبل و صندلی‌های راحتی به یکی از اصول اتاق های آفتابگیر بدل شده است.

در زیر توجه شما را به طراحی ۱۵ اتاق آفتابگیر زیبا جلب می‌کنیم، اتاق هایی که می‌تواند تعریف جدیدی از راحتی و آسایش را ارائه دهد.

۱. طراحی اتاق آفتابگیر با استفاده از عناصر طبیعی

طراحی اتاق آفتابگیر از آن دسته طراحی‌هایی است که می‌تواند حال و هوای خاصی را به خانه شما منتقل کند.

در این اتاق آفتابگیر با قرار گرفتن یک قاب بندی چوبی، فضای داخلی انعکاسی از محیط بیرونی را در بر گرفته است. گلادیس شانتسرا (Gladys Schanstra)، طراح این اتاق آفتابگیر می‌گوید که مواد استفاده شده در این دیوار چوبی، حس گرما را به ساکنین منتقل کرده و در عین حفظ زیبایی، هم‌زمان نگاه ببیننده را به سمت خود معطوف می‌کند.

برای نشستن نیز تیم طراحی تصمیم گرفته تا از دو مبل راحتی که به شکل L جایگذاری شده، برای نشستن استفاده کند، به جای آنکه مبلی حجیم و سنگین را در نظر بگیرند. اضافه کردن دو صندلی برگی شکل و یک مجسمه، نقطه کانونی را ایجاد کرده که به خوبی می‌تواند تمرکز ببیننده را به سوی خود جلب کند.

ساکنین این خانه به لطف قرارگرفتن یک شومینه در این اتاق (در این تصویر دیده نمی‌شود)، می‌توانند در تمام طول سال از آن به خوبی استفاده کنند.

۲. آتش و اتاق آفتابگیر

بدون شک یکی از راه‌های مبارزه برای فصل سرما، استفاده از شومینه در اتاق هاست و این دقیقا همان چیزیست که صاحبان این اتاق آفتابگیر واقع در منزلی در نیوهمپشایر، از آن استفاده کرده‌اند

بدون شک یکی از راه‌های مبارزه برای فصل سرما، استفاده از شومینه در اتاق هاست و این دقیقا همان چیزیست که صاحبان این اتاق آفتابگیر واقع در منزلی در نیوهمپشایر، از آن استفاده کرده‌اند.

این اتاق به سمت جنوب غربی طراحی شده و بدون توجه به فصول مختلف، از نور بسیاری در طول روز برخوردار است. طراحی یک شومینه سنگی که تا زیر سقف ادامه یافته است، جلوه خاصی به این اتاق بخشیده و استفاده از تیرهایی چوبی درخت بلوط، حس گرمی را منتقل می‌کند.

این اتاق آفتابگیر با طراحی آرامش بخش خود، مکان بسیار مناسبی برای تماشای فیلم، بازی و سرگرمی در تمام فصول سال است. کوسن‌های قرار گرفته بر روی مبل راحتی و بالش های بزرگی که در کنار شومینه قرار گرفته، این اتاق آفتابگیر را به مکان دنجی برای استراحت تبدیل کرده است.

۳. رفتار پنجره ها

اضافه کردن پرده های بامبو با رنگ طبیعی تاکیدی بر ارتفاع پنجره ها در این اتاق آفتابگیر است

پنجره نقش مهمی را در یک اتاق آفتابگیر ایفا می کند؛ اما رفتار پنجره ها را نیز نباید فراموش کرد. در این اتاق آفتابگیر، اضافه کردن پرده های بامبو با رنگ طبیعی تاکیدی بر ارتفاع پنجره هاست. وجود این پرده نه تنها به زیبایی اتاق افزوده، بلکه این ویژگی را به صاحبخانه می‌دهد تا اگر نیاز به حریم خصوصی داشت، با انداختن پرده ها آن را برای خود ایجاد کند.

بافت طبیعی و رنگ ها در سرتاسر اتاق ادامه یافته و ترکیب آن با نور ملایم روز، صندلی‌های حصیری و میز ناهارخوری سفید رنگ ترکیب جالبی را به وجود آورده است.

۴. زندگی در حیات وحش

رنگ های پر جنب و جوش و شاخ و برگ های به نمایش در آمده در این اتاق آفتابگیر واقع در تگزاس روح جنگل را به شما انتقال می دهد.

این مهم نیست که شما در حال نگاه کردن به چه جایی هستید، رنگ های پر جنب و جوش و شاخ و برگ های به نمایش در آمده در این اتاق آفتابگیر واقع در تگزاس روح جنگل را به شما انتقال می دهد. از فرش زیر پا تا دیوارها و سقف های تمام شیشه ای این اتاق و البته لوازم و گیاهان قرار گرفته در آن شما را دعوت به حضور در طبیعت وحشی می کند.

۵. طبیعت را به خانه راه دهید

اتاق آفتابگیر ؛ طبیعت را به خانه راه دهید

هنگامی که شما یک دید پانورامیک از دریاچه و کوه ها را در اختیار داشته باشید، بدون شک باید از اتاق آفتابگیر خود نهایت استفاده را ببرید. چیدمان مبل، صندلی و میز نهار خوری که با پنجره های بزرگی در دورتا دور اتاق همراه شده، گویی شما را به درون طبیعت هدایت می کند.

این خانه که بر روی تپه ای قرار گرفته، می تواند از نسیم طبیعی برخوردار باشد و در روزهایی که هوا ساکن است، پنکه سقفی آن می تواند نسیمی مصنوعی ایجاد کند. استفاده از تیرهای چوبی در سقف و المان های چوبی دیگر، حس و حال یک کلبه جنگلی را القا می کند و با وجود پنجره های بلندی که تا زیر سقف و دورتا دور اتاق امتداد یافته، طبیعت به درون آن راه یافته است.

۶. گستردگی به اندازه یک اتاق نشیمن

گستردگی این اتاق آفتابگیر به اندازه یک اتاق نشیمن است

“این فضا به مانند یک اتاق آفتابگیر معمولی طراحی نشده است” . این صحبت های گری واکر (Gray Walker) طراح این اتاق است. واکر می گوید؛ طراحی اتاق آفتابگیر باید با سلیقه مشتری هماهنگ شود. در این فضا مشتری می خواست تا مبل های راحتی قرار گیرد تا بتواند از آنها برای مطالعه استفاده کند. صندلی های عثمانی و یک میز قهوه ای برای کارت بازی نیز در نظر گرفته شده تا حس بهتری را انتقال دهد.

به گفته واکر “یک فرش سفارشی نیز تمام اتاق را پوشانده و موفقیت ما در طراحی این فضا از رویکردمان ناشی شده است، این اتاق نشیمنی برای تمام فصول است”

۷. استفاده از رنگ

رنگ نه تنها در طاحی اتاق آفتابگیر بلکه به طور کل در طراحی داخلی و دکوراسیون منزل بسیار حائز اهمیت است.

رنگ نه تنها در طاحی اتاق آفتابگیر بلکه به طور کل در طراحی داخلی و دکوراسیون منزل بسیار حائز اهمیت است. در طراحی این اتاق از رنگ های سردی استفاده شده است. یک کاناپه سبز و دو عدد صندلی راحتی آبی رنگ و میز کم ارتفاعی که در وسط قرار گرفته است، تمام توجه بیننده را به خود معطوف می کند و شاید پنجره های بزرگ آن در وهله اول، چندان در تیررس نگاهتان نباشد.

۸. فضای بیرون را به درون اتاق دعوت کنید

اتاق آفتابگیر

باز هم وجود پنجره های بزرگ که تا زیر سقف ادامه یافته، باعث می شود تا نور طبیعی به خوبی بتواند ساعات بسیاری از روز را به درون این اتاق آفتابگیر راه یابد؛ بنابراین مالکان این خانه می‌توانند در روزهای آفتابی از یک حمام آفتاب مناسب، برخوردار شوند. این تیم طراحی با قرار دادن یک مبل راحتی و تعدادی وسایل تزئینی دیگر، فضای صمیمی را ایجاد کرده اند.

تیفانی تراسک (Tiffany Trask) طراح این اتاق می گوید: “ در طراحی این اتاق از همان چوب های سخت برزیلی استفاده شده که در محیط بیرون از خانه نیز وجود دارد. چوب هایی که هم در کف و هم در سقف این اتاق به کار رفته و با عناصر بیرون هماهنگی خاصی ایجاد کرده است.” به این ترتیب فضای بیرون به درون اتاق نیز دعوت شده است.

۹. تبدیل دیوار به پنجره

در طراحی اتاق آفتابگیر نور مهمترین نقش را بازی می کند

همانطور که گفته شد در طراحی اتاق آفتابگیر نور مهمترین نقش را بازی می کند. هنگامی که شما در اتاقی قرار می گیرید که سه طرف از آن با پنجره هایی که تقریبا تا زیر سقف ادامه یافته است، بدون در نظر گرفتن آنکه در کجا قرار دارید، دیدی بسیار وسیع از محیط اطرافتان را در اختیار خواهید داشت. این اتاق آفتابگیر، نور شمال، جنوب و شرق را در اختیار داشته و طراح آن سعی کرده تا با رنگ بندی کرم و قهوه ای که در سرتاسر اتاق، از پوشش مبل گرفته تا پرده ها، ادامه یافته حسی گرم و صمیمی را به ساکنین منتقل کند.

نزولد (Neswold) طراح این خانه می گوید: “این نوع از چیدمان و رنگ بندی در طراحی داخلی این اتاق، باعث شده تا قبل از آنکه نگاه شما به بیرون کشیده شود، ابتدا در داخل خانه اسیر گردد.”

۱۰. رنگ سبز

دیوارهای سفید این اتاق آفتابگیر و رنگ بندی سبز پر جنب و جوشی که در مبلمان این اتاق چنگ انداخته است

دیوارهای سفید این اتاق آفتابگیر و رنگ بندی سبز پر جنب و جوشی که در مبلمان این اتاق چنگ انداخته است، باعث می‌شود تا به محض اینکه کسی قدم به این اتاق بگذارد، خود را در یک اتاق آفتابگیر گرمسیری تصور کند. جزئیاتی که برای طراحی آن نیز در نظر گرفته شده، تناژی از رنگ سبز است. خطوط روی کوسن مبل، فرش زیر پا و شاخه های کوچک نخلی که در گلدان قرار گرفته، به تصویر شما کمک بیشتری خواهد کرد.

۱۱. خلق فضایی دراماتیک با مصالح مختلف

خلق فضایی دراماتیک با مصالح مختلف در این اتاق آفتابگیر

تیرهای چوبی اصلاح شده در این اتاق خط سیر چشم را تعیین می کند و سپس تخته سنگ های کف اتاق با رنگی گرم، چشم را به سمت پایین هدایت می کند و هر چیزی که در مابین این دو قرار گرفته ارزش نگاه کردن را بالا می برد.

جو آن استفانز آلستون (Jo Ann Stephens Alston)، مدیر طراحی داخلی این خانه می گوید: “سیر حرکتی چشم در این اتاق بزرگ به شما اجازه می دهد تا همه اشیا مورد علاقه خود را در آن بیابید”

مبلمان قرار گرفته در این اتاق به شما اجازه می دهد تا برای مجالس خود فضای نسبتا خوبی در اختیار داشته باشید و تک صندلی که در زیر پنجره قرار دارد به شما این امکان را می‌دهد تا در زیر نور ملایم روز مطالعه کنید. در این اتاق با استفاده از مواد مختلف، فضایی دراماتیک خلق شده است.

۱۲. به اتاق سرگرمی خوش آمدید

مبلمان قرار گرفته در فضای بیرونی و در داخل این اتاق آفتابگیر فضای بسیار مناسبی را برای استخر کنار این اتاق فراهم کرده است

مبلمان قرار گرفته در فضای بیرونی و در داخل این اتاق آفتابگیر فضای بسیار مناسبی را برای استخر کنار این اتاق فراهم کرده است. درهای این اتاق به سمت استخر باز می شود و این بدان معناست، هر کسی از اعضای خانواده بدون آنکه نیاز باشد تا به طور کامل خشک شود، بتواند در آن رفت و آمد کند.

این موضوع باعث شده تا تیم طراحی اولین مبلمان را در بیرون این اتاق قرار دهند. تعدادی صندلی راحتی که می‌تواند برای یک حمام آفتاب عالی، ایده آل باشد. فضای داخلی آن نیز به شکلی ساده طراحی شده تا با استخر و فضای بیرونی هماهنگی خوبی ایجاد کند.

۱۳. بنشینید و استراحت کنید

بدین شکل می توان اتاق آفتابگیر را طراحی کرد که برای کتاب خواندن و همچنین صرف چای عصرانه بسیار مناسب باشد

لیزا تگ، طراح داخلی این اتاق آفتابگیر می گوید: “ من در همه طراحی های داخلی خود، یک مکان راحت و دنج را در نظر می گیرم که آفتاب بتواند هم در تابستان و هم در زمستان به آن نقطه بتابد. بدین شکل می توان فضایی را طراحی کرد که برای کتاب خواندن و همچنین صرف چای عصرانه بسیار مناسب باشد.”

این اتاق آفتابگیر یک مثال خوب از مکانی است که او با چنین ایده ای خلق کرده است. در طراحی این اتاق، رنگ هایی سرد با یکدیگر ترکیب شده اند تا بتواند فضای مناسبی را برای مطالعه فراهم کند. قرار گرفتن یک صندلی گهواره ای راک در زیر پنجره نوید بخش یک محل آرام برای استراحت و مطالعه است.

۱۴. مکانی دنج برای دور بودن از شلوغی

مکانی دنج برای دور بودن از شلوغی؛ اتاق آفتابگیر

این فضای کوچک چگونه اتاق آفتابگیری می‌تواند باشد؟

کلارا یونگ (Clara Jung)، طراح داخلی این فضا، این چنین پاسخ می‌دهد: “این مکان دنجی است برای کسانی که می‌خواهند لحظاتی به دور از شلوغی و در آرامش کامل، آفتاب بگیرند و مطالعه کنند.” صندلی‌های بزرگ و راحتی آن و البته ننوی حصیری که در گوشه این اتاق کوچک قرار گرفته، فضای بسیار مناسبی را برای استراحت کردن فراهم می کند.

۱۵. لبخند بزنید و از بودن در این اتاق لذت ببرید

طراحی اتاق افتابگیر از آن دست طراحی های بسیار جذاب است

مهم نیست که شما چگونه از این اتاق استفاده می‌کنید! این اتاق آفتابگیر باید یکی از مکان های خوشحال – شاید شادترین مکان – در این خانه باشد. صاحب این خانه از طریق درهای فرانسوی که به اتاق ناهارخوری متصل است، می‌تواند به این اتاق روشن وارد شود.

ساکنین این خانه می توانند لحظاتی را برای صرف قهوه و یا چای در این اتاق بگذرانند و یا از آن فقط برای استراحت استفاده کنند. این مکان حتی می تواند جای مناسبی برای انجام تکالیف مدرسه بچه ها باشد. جزئیات کوچکی چون پنجره های قوسی شکل و یا استفاده از رنگ های صورتی و نارنجی این اتاق آفتابگیر را به محل شادی تبدیل کرده است.

طراحی اتاق افتابگیر از آن دست طراحی های بسیار جذاب است. وجود نور زیاد و پنجره های بزرگ، دست طراحان داخلی را برای دکوراسیون هر چه بهتر آن باز می گذارد و این امکان را می دهد تا سلیقه صاحبخانه در کنار ایده های خلاقانه یک طراح داخلی، این اتاق ها را به فضایی دنج، زیبا و پر از آرامش و راحتی تبدیل میشود.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت