شایع ترین مشکلات در طراحی آشپزخانه و چگونگی رفع آنها

طراحی داخلی آشپزخانه

شایع ترین مشکلات در طراحی آشپزخانه و چگونگی رفع آنها

هنگامی که صحبت از طراحی آشپزخانه به میان می آید، طراحان اغلب به دنبال آن هستند تا بفهمند مشکلاتی که ساکنین در آشپزخانه با آن مواجه اند، چه چیزهایی است. چه کارهایی نادرست انجام شده و یا چه المان های خسته کننده ای در دکوراسیون آشپزخانه وجود دارد.

بسیاری از این مشکلات مربوط به کارهای انجام شده توسط صاحبخانه نبوده و معمولا در همان طراحی پلان معماری ساختمان به ارث برده شده است؛ بنابراین اگر به دنبال استخدام یک طراح داخلی خوب هستید، این را بدانید که بیشتر وقت آنها صرف این خواهد شد که شما چگونه زمان خود را در خانه سپری می کنید؟ چگونه از فضای آشپزخانه خود استفاده می کنید؟ سبک زندگی شما چیست؟ چه سلایق و چه عادت هایی دارید؟

مشکلات موجود در طراحی آشپزخانه

شما می توانید با خواندن این مطلب و سپس یادداشتی از چیزهایی که دوست دارید و یا چیزهایی که وجودشان باعث آزار شما خواهد بود، قدم موثری در این راه بردارید.

فضای کافی برای قرار دادن لوازم مختلف وجود ندارد

یکی از شایع ترین مشکلات در طراحی آشپزخانه ناشی از برنامه ریزی ضعیف برای ذخیره سازی و انبار کردن وسایل و لوازم مختلف موجود در این مکان است.

یکی از شایع ترین مشکلات در طراحی آشپزخانه ناشی از برنامه ریزی ضعیف برای ذخیره سازی و انبار کردن وسایل و لوازم مختلف موجود در این مکان است. این موضوع به راحتی می تواند به درهم و برهم نشان دادن ظروف آشپزخانه و لوازم موجود در آن کمک کند.

حتی در دکوراسیون آشپزخانه های کوچک نیز باید کابینت ها و قفسه های زیادی در دسترس باشد. شما باید از حداقل فضای موجود، بیشترین استفاده را ببرید.

به عنوان مثال، در تصویر بالا آشپزخانه کوچکی را می بینید. همان طور که گفته شد، در دکوراسیون باید از کمترین فضای موجود بهترین استفاده را کرد. برای این موضوع، استفاده کردن از گوشه های آشپزخانه بیشترین فایده را خواهد داشت.

آشپزخانه ای که در بالا می بینید یک مثال عالی برای استفاده از فضاهای کنجی است که به نظر بلا استفاده می آیند. در این فضا به سختی توانسته اند تا یک کابینت را در گوشه سمت چپ آشپزخانه جای دهند؛ اما با وجود فر در کابینت نمی توان به سمت راست باز شود و این کابینت عملا بدون استفاده خواهد بود؛ اما به جای اینکه درب کابینت به سمت راست باز شود (همان طور که دستگیره کابینت در تصویر مشخص است)، به سمت چپ باز می شود.

با این وجود می توان برخی از لوازمی را که چندان مورد استفاده نیست در این کابینت به راحتی جای داد. به همین دلیل کشوهای متعددی نیز طراحی شده تا بتواند فضای بیشتری را به سهولت در اختیار ساکنین بگذارد. یکی دیگر از ترفندهایی که برای دکوراسیون آشپزخانه کوچک مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از کابینت های دیواری است که تا نزدیکی سقف بالا رفته باشد.

دقت در نحوه جای گیری و نوع چیدمان لوازم آشپزخانه، یکی از مراحل اولیه در طراحی پلان است. شما باید از همان ابتدا به این موضوع فکر کرده و از در اختیار داشتن فضای کافی برای ذخیره سازی مطمئن باشید. این کار به خصوص در دراز مدت، حس رضایت شما را از طراحی آشپزخانه تان بالا می برد.

طراحی نقشه ضعیف موجب گردش کار نامناسب می شود

هنگامی که طراحی آشپزخانه به طرز نامناسبی انجام شده باشد، موانع بسیاری برای کارکردن در آن وجود خواهد داشت.

هنگامی که طراحی آشپزخانه به طرز نامناسبی انجام شده باشد، موانع بسیاری برای کارکردن در آن وجود خواهد داشت. کار کردن بدین شکل برایتان بسیار سخت شده و باعث خواهد شد تا از ماندن در آشپزخانه احساس رضایت نداشته باشید. آشپزخانه باید به طور خاص برای شما و نیازهایتان طراحی شده باشد و پیکره بندی و گردش کار در آن به نحوی باشد که نیازهای شما را برطرف کند.

برای آنکه این اتفاق به بهترین شکل ممکن انجام شود، طراح باید شیوه زندگی، نیازهای شما، عادات و الزامات مورد نیاز شما در آشپزخانه و حتی شیوه طبخ و سبک پخت و پز شما را بداند. تمامی این اطلاعات باید قبل از طراحی پلان در اختیار طراح قرار بگیرد (یک طراحی حرفه ای از یک خانه مسکونی، باید به این شکل انجام شود).

بسیاری از طراحان هنوز به طراحی مثلث کار در آشپزخانه اعتقاد دارند؛ اما شاید در برخی موارد تعریف مناطق جداگانه برای پخت و پز و چیدمان لوازم ،کارایی بهتری داشته باشد.

مثلث کار در آشپزخانه یک مثلث فرضی است که سه عنصر اصلی و مهم آشپزخانه در سه راس آن جای گرفته اند. اجاق گاز، یخچال و سینک ظرفشویی سه راس این مثلث را تشکیل می دهند. آشپزخانه بالا می تواند مثال خوبی از یک آشپزخانه حرفه ای باشد.

فضای میز کار کافی در آشپزخانه وجود ندارد

کمبود فضای میز کار یا میز کابینتی که به آن نیاز دارید، یک مشکل مشترک در طراحی بسیاری از آشپزخانه هاست.

کمبود فضای میز کار یا میز کابینتی که به آن نیاز دارید، یک مشکل مشترک در طراحی بسیاری از آشپزخانه هاست. نبود میز کار در آشپزخانه می تواند شما را بسیار خسته کند، مخصوصا زمانی که باید اکثر کارهای خود را در آشپزخانه انجام دهید. فرم میز کار و کابینت آشپزخانه بخشی از گردش کار شما در این مکان را شامل می شود.

یک اشتباه رایج در طراحی آشپزخانه نبود فضای در کنار و یا در مقابل یخچال یا اجاق گاز است. در نقشه اولیه و طراحی آشپزخانه که شما به هر چیزی که در آشپزخانه مورد استفاده خواهد بود، به خوبی فکر کنید و یا ببینید که برای کار کردن در این فضا به چه مقدار میز کار و کابینت نیاز دارید.

شاید شما به فضایی نیاز داشته باشید که در هنگام کار، شریک زندگیتان بتواند در کنارتان نشسته و با هم صحبت کنید و یا شاید بخواهید جایی برای نشستن فرزندانتان در نظر بگیرید تا بتوانید در انجام تکالیف شب به آنها کمک کنید. روی همه چیز از همان ابتدا به خوبی فکر کنید!

رفت و آمد را از منطقه کاری خود کم کنید

این نوع طراحی آشپزخانه بدان معناست که شما می توانید دو منطقه جداگانه در اختیار داشته باشید.

شما می توانید با طراحی مناسبی، کابینت و میزکار خود را به گونه ای قرار دهید که فضای میز برای نشستن بیش از یک نفر فراهم باشد؛ اما در عین حال شما نیز برای رسیدن به یخچال، اجاق گاز و یا سینک ظرفشویی با مشکلی مواجه نشده و نیازی نباشد تا به اصطلاح در دست و پای هم بروید.

این نوع طراحی آشپزخانه بدان معناست که شما می توانید دو منطقه جداگانه در اختیار داشته باشید. همان طور که در تصویر می بینید، یک راه برای ورود به آشپزخانه وجود دارد؛ اما با فضای بازی که در اختیار دارید، می توانید به آسانی ببینید که چه کسی در رفت و آمد است. قادر خواهید بود تا در حاشیه آشپزخانه با بقیه افراد خانواده در یک جا جمع شوید؛ اما رفت و آمد آنها مانع کار شما نشود.

فاصله مناسب اسباب و لوازم از یکدیگر

به طور مثال در یک آشپزخانه ای که به صورت دو ردیف کابینت موازی یکدیگر طراحی شده اند، هنگامی که درها و یا کشوهای کابینت باز هستند، معمولا حداقل فاصله ای که باید در نظر گرفته شود حدود 900 میلی متر است

این نکته بسیار مهم است که لوازم و اسباب و اثاثیه مورد استفاده در آشپزخانه به گونه ای در کنار هم قرار بگیرند که فضا برای چرخیدن وجود داشته و فاصله هر چیزی به خوبی تنظیم شده باشد. به طور مثال در یک آشپزخانه ای که به صورت دو ردیف کابینت موازی یکدیگر طراحی شده اند، هنگامی که درها و یا کشوهای کابینت باز هستند، معمولا حداقل فاصله ای که باید در نظر گرفته شود حدود ۹۰۰ میلی متر است. شما باید فضای کافی برای چرخش در اختیار داشته باشید. (مانند تصویر بالا)

این فاصله نباید آنقدر هم زیاد باشد که گردش کار شما به سختی در آن انجام شود و برای دسترسی به لوازم مورد نیاز، قدم های بیشتری بردارید.

 تهویه و خروجی ضعیف

تهویه مناسب (مانند تهویه ای که در سقف آشپزخانه تصویر بالا دیده می شود)، به شما اجازه می دهد تا چربی، بخارهای تولید شده از پخت و پز و بوی غذا را به خارج از فضای خانه منتقل کنید.

تهویه مناسب (مانند تهویه ای که در سقف آشپزخانه تصویر بالا دیده می شود)، به شما اجازه می دهد تا چربی، بخارهای تولید شده از پخت و پز و بوی غذا را به خارج از فضای خانه منتقل کنید. اگر شما از تهویه مناسبی در آشپزخانه برخوردار نباشید، می تواند باعث شود تا لباس ها، مبلمان و فضای خانه (به خصوص در منازلی که از طراحی آشپزخانه اپن برخوردار هستند) بوی نامطبوعی بگیرد.

برای تهویه سعی کنید تا از مدل های خوب هود آشپزخانه استفاده کنید. اگر به دنبال صرفه جویی در هزینه ها هستید، خرید یک هود قدرتمند و مدلی با کیفیت، بهترین گزینه پیش رو خواهد بود. مدل های رده بالا می توانند با صدایی کمتر، تهویه مناسب تری داشته باشند، مصرف انرژی کارآمدتری داشته و به سرعت نیاز به تعمیر پیدا نکنند.

این نکته به خصوص در آشپزخانه اپن بسیار حائز اهمیت است. چرا که اگر شخصی بخواهد تلویزیون تماشا کرده یا در حال مکالمه تلفنی باشد و شما در حال پخت و پز، صدای هود آشپزخانه می تواند بسیار آزار دهنده باشد.

روشنایی ناکافی

یکی دیگر از مشکلاتی که معمولا در طراحی آشپزخانه وجود دارد، نبود روشنایی کافی در هنگام کار است

یکی دیگر از مشکلاتی که معمولا در طراحی آشپزخانه وجود دارد، نبود روشنایی کافی در هنگام کار است. نورپردازی گزینه بسیاری مهمی در دکوراسیون آشپزخانه است و تمرکز نور بر روی بخش های مخصوصی بسیار مهم است. این مناطق عمدتا مکان هایی هستند که شما از آن برای آماده سازی و پخت و پز مواد غذایی، مانند میز کار، اجاق گاز و یا سینک ظرفشویی استفاده می کنید.

برای این کار شما می توانید بر روی میز آبشاری کابینت خود لامپ های آویزی را قرار داده و یا در زیر کابینت با نصب هالوژن هایی، میز کابینت را برای تمرکز بیشتر بر روی کار روشن کنید.

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت